Jakościowe spędzanie czasu z dzieckiem jest bardzo ważne dla jego rozwoju i dla jego poczucia szczęścia. Dzieciom nie chodzi o to, aby poświęcać im nie wiadomo jak dużo czasu. Im chodzi o to, aby choć przez chwilę cała uwaga rodziców była mocno na nich skupiona. 

Proces myśleniowy dziecka, któremu nie poświęca się specjalnie dedykowanego czasu, jest następujący:

JEŚLI NIE MOGĘ PRZYCIĄGNĄĆ ICH UWAGI
DZIĘKI DOBREMU ZACHOWANIU,
ZROBIĘ TO ZACHOWUJĄC SIĘ ŹLE.

Jak zatem znaleźć czas dla dziecka, jeśli czujesz, że po prostu go tobie nie starcza?

 • Czas wiadomości-niespodzianek
  Dla tych rodziców, którzy do późnych godzin popołudniowych są w pracy lub po prostu załatwiają ważne sprawy mamy do zaproponowania świetny sposób na  okazanie dziecku miłości. Za każdym razem, gdy wiesz, że trudno będzie o znalezienie czasu na wspólne spędzenie chwil, przygotuj karteczkę z wiadomością dla swojego dziecka. Napisz na niej, że o nim myślisz, że je kochasz, że tęsknisz, że nie możesz doczekać się wspólnego wyjścia do kina, itp. Ukryj karteczkę z wiadomością w pudełku z drugim śniadaniem, w kieszeni kurtki zimowej, w bucie lub gdzieś w pokoju. Według dzieci wszelkie wiadomości-niespodzianki są jednym z najwspanialszych sposobów na okazywanie im, że są kochane i że rodzicom na nich zależy. 
   
 • Czas przerwy
  Mamy takie czasy, w których wszyscy są zabiegani. Aby się nie zatracić w tym galopie, dla własnego dobra i dla dobra rodziny, warto przyznać sobie kilka przerw w ciągu dnia. Porę przerw można ustalić z wyprzedzeniem. Niech to będzie czternasta i szesnasta, każdego dnia. O tych porach każdy odrywa się od swoich obowiązków na piętnaście minut: dzieci od oglądania bajek lub nauki, mama od gotowania, tata od pracy przy komputerze lub rozmów przez telefon komórkowy. Aby "czas przerwy" był wyjątkowo doceniany można nastawić stoper, który wyraźnie zakomunikuje upływ piętnastu minut. 
  Myślisz, że piętnaście minut to mało? Według opinii dzieci każda minuta spędzona z rodzicami jest cenna. Tu możemy ofiarować ich aż piętnaście! W przeciągu piętnastu minut można rozegrać partyjkę w karty, wypić herbatę i zjeść kawałek ciasta, przeczytać jedną bajkę, zbudować domek z klocków, narysować "Double Doodle" dla relaksu i śmiechu, itp.
   
 • Czas "sam na sam"
  Czas spędzony "sam na sam" z dzieckiem jest najwspanialszy, gdy poświęcacie go na coś, za czym obydwoje przepadacie, np. spacer po lesie, gra w szachy czy pieczenie ciasteczek.
  To jak często uda Ci się wygospodarować czas dla dziecka, by spędzić go "sam na sam", zależy od Ciebie. Zdaniem dzieci powinno to być co najmniej raz w miesiącu, jako minimum.
  Warto również zaznaczyć termin nadchodzącego czasu "sam na sam" w kalendarzu. To sygnał dla twojego dziecka, że to, co planujecie, jest dla Ciebie ważne i priorytetowe.
   
 • Zaangażuj dziecko do swoich codziennych obowiązków
  Dzieci uwielbiają pomagać. Pozwól swojemu maluchowi uczestniczyć przy wykonywaniu czynności domowych. Jeśli sprzątasz – daj dziecku do rączki ściereczkę do usuwania kurzu. Jeśli gotujesz – niech maluch uczestniczy w przygotowywaniach posiłku. Jeśli idziesz na zakupy – zabierz ze sobą swojego małego towarzysza i spędźcie razem "zabawny czas". Jeśli musisz umyć samochód – zobaczysz z jakim zapałem wyręczy Cię twój mały pomocnik. Jeśli musisz wysłać listy – pozwól dziecku nakleić znaczki na koperty. 
  Być może pierwsze próby pomocy przez Twoje dziecko okażą się nieco kłopotliwe ze względu na nadmiar bałaganu lub spowolnienie czasowe, ale z czasem dziecko stanie się Twoim najlepszym pomocnikiem.
 
ZAGŁOSUJ NA MNIE W KONKURSIE NA BLOG ROKU 2015! LICZY SIĘ KAŻDY GŁOS! DZIĘKUJĘ!
socialImgbl