W pewnym małym miasteczku żył sobie Karolek, właściciel małej kawiarni. Któregoś popołudnia Karolek wybrał się na spacer po łące. Gdy mijał młode krówki, które dopiero co się urodziły, zauważył, że jedna z nich jest wyjątkowa: zamiast dawać mleko serwuje pyszną kawkę z mleczkiem. Karolek pomyślał sobie, że taka krówka to istny skarb i że dzięki niej stanie się bogaty. Zabrał więc krówkę do miasteczka i od razu umieścił ją w kawiarni.

Żona Karolka nie była zadowolona: "Karolku, najpierw musimy odpowiednio przygotować kawiarnię na przyjęcie krówki: trzeba jej zrobić miejsce za barem, inaczej poustawiać stoliki i krzesełka, żeby starczyło miejsca dla klientów, poszerzyć drzwi, aby krówka mogła swobodnie przechodzić…".
Karolek był jednak bardzo niecierpliwy i nie posłuchał rady żony. Już tego samego dnia krówka zaczęła robić kawkę z mlekiem dla klientów. Wieść o wyjątkowej krówce szybko się rozniosła i kawiarnia Karolka stała się znana na całą okolicę.

Ale prędko okazało się, że trzymanie krówki w kawiarni jest kłopotliwe: każdego dnia krówka tłukła swoim ogonkiem dwadzieścia filiżanek, w kawiarni zaczęło pachnieć jak w stodole, sianko, którym się żywiła było porozrzucane po całej podłodze, a miejsca zrobiło się tak mało, że klienci zaczęli jej deptać po kopytkach.
Karolek zaczął tracić klientów, a na domiar złego dostał mandat od inspektora. Wtedy zdał sobie sprawę z tego, że źle zabrał się do sprawy. Gdyby wcześniej wszystko dobrze zaplanował nie sprowadziłby na swoją kawiarnię kłopotów. Aby naprawić swój błąd Karolek zabrał krówkę na łąkę, a w międzyczasie zrobił remont w kawiarni, tak aby przygotować wygodne miejsce pracy.

Szczęście mu bardzo dopisało, bo gdy odprowadzał krówkę na łąkę napotkał przy drodze kurkę, która znosiła czekoladowe jaja.
Tym razem Karolek okazał się bardzo cierpliwy, poczekał, aż w kawiarni wszystko będzie pięknie przygotowane na przyjęcie krówki i kurki. I gdy remont zakończono – krówka i kurka zaczęły pracę. Klienci byli zachwyceni! Uwielbiali przychodzić na pyszną kawkę z mleczkiem od krówki i na czekoladowe jajeczka od kurki.

 

Z cyklu: krótka bajka

Wartość do przekazania: o dobrym planowaniu i byciu cierpliwym

Przesłanie: zanim za coś się zabierzemy, warto to dobrze zaplanować i być cierpliwym w oczekiwaniu na efekty

 

Fotografia tytułowa: Cookies and Cream – Stacey Neumiller, USA