"By przeżyć, trzeba nam czterech uścisków dziennie.
By zachować zdrowie, trzeba ośmiu uścisków dziennie.
By się rozwijać, trzeba dwunastu uścisków dziennie."

– Virginia Satir (1916–1988), amerykańska psychoterapeutka, jedna z najwybitniejszych i najskuteczniejszych specjalistek ubiegłego wieku, pionierka w terapii rodziny.
 

JAK WIADOMO, PRZYTULANIE TO SAMO ZDROWIE

  1. Dziecko, które jest często przytulane czuje, że jest kochane i że ktoś o nie dba – to ważny czynnik, który wpływa na prawidłowe postrzeganie samego siebie i na wzmocnienie poczucia własnej wrtości. Przytulanie zawsze niesie ze sobą pozytywne uczucia, które wzmacniają małego człowieka w stawianiu czoła każdemu kolejnemu dniu.
  2. Przytulenia rodziców wnoszą do świata dziecka poczucie bezpieczeństwa i zaufnia – ramiona stanowią bowiem symbol ochrony i ciepła domowego. Dodatkowo przytulenia rodziców sprawiają, że dziecko ma poczucie, iż zawsze ktoś jemu towarzyszy.
  3. Przytulane dziecko wypełnia się energią! Dorosły, który przytula dziecko jest przepełniony emocjami i bezwarunkową miłością. A tę niezwykłą energię przekazuje dziecku.
  4. Przytulane dziecko jest bardziej stabilne emocjonalnie. Od pierwszych dni ramiona rodziców zapewniają dziecku spokój, komfort, troskliwość, czułość, ciepło, miłość i bezpieczeństwo. I tak przez wszystkie etapy jego rozwoju…

 

ZABAWNE PRZYTULANKI MALUSZKÓW: