Umiejętność komunikowania się oraz doboru odpowiednich słów jest w życiu bardzo ważna. Zarówno na poziomie społecznym, jak i osobistym. Trafne formułowanie swoich myśli, klarowne opisywanie odczuć, a także adekwatne dobieranie określeń opisujących stan emocjonalny powinny być ćwiczone przez dzieci w gronie najbliższych im osób.

Pomocne w nauce wyrażania myśli są poniższe pytania, które rodzic powinien zadać swojemu dziecku. Nie wszystkie naraz, oczywiście. Odpowiedź na każde z pytań zajmie dziecku zapewne trochę czasu, gdyż wymagać od niego będzie pewnej refleksji.
 

 • Jakie zajęcie sprawia, że jesteś naprawdę szczęśliwy?
  Zadając to pytanie koncentrujesz uwagę dziecka na tym, co ono lubi. Refleksja na ten temat pomoże dziecku zdecydować, w jaki sposób chce spędzać swój czas. Być może nakierunkuje je również na to, co będzie chciało robić w przyszłości.  
   
 • Opisz swój charakter w pięciu słowach.
  Ta strategia pomoże twojemu dziecku zrozumieć lepiej samego siebie. Kiedy wady i zalety jego własnej natury będą dla dziecka zrozumiałe już w okresie dzieciństwa, o wiele łatwiej będzie jemu odnaleźć swoje miejsce w tym ogromnym świecie.
   
 • Jakie wydarzenia ze swojego życia oceniasz jako najbardziej nieprzyjemne?
  Życie nie składa się tylko ze słonecznych dni. Czasami trzeba przetrwać burzę z błyskawicami i grzmotami. Dziecko powinno zostać na to przygotowane psychicznie, z zaznaczeniem, że trudny czas nie trwa wiecznie. Wschód słońca zawsze nadchodzi, czasami po prostu trzeba trochę poczekać.
   
 • Czego możesz nauczyć swoich kolegów?
  Odpowiedź na to pytanie może zainspirować dziecko do udowodnienia samemu sobie, że jest kimś nieprzeciętnym, jednostką niezależną, kimś, kto ma w sobie coś, co odróżnia go od innych. Kiedy dziecko czuje się wyjątkowe, wzrasta jego poczucie wartości i budzi się w nim zainteresowanie swoją osobą, co jest bardzo istotne dla dalszego rozwoju osobistego.
   
 • Jaką lekcję wyciągnąłeś z trudności, jaka cię spotkała?
  W dziecku trzeba zaszczepiać poczucie, że z każdego doświadczenia, własnego lub innych osób, należy wyciągać wnioski. Zadając to pytanie prowokujesz dziecko do opowiedzenia o swoich problemach.
   
 • Co być zmienił na świecie, gdybyś mógł?
  Zachęć dziecko do wielkich myśli i planów. Myśli się materializują. Pamiętajmy o tym.
   
 • Gdybyś mógł zostać kimś sławnym, kim byś chciał być? Jaki aspekt sławy by ci najbardziej odpowiadał?
  Postaraj się zrozumieć, co dla twojego dziecka oznacza słowo "sukces". Czy kojarzy się jedynie z pieniędzmi, czy może z czymś więcej. Po wysłuchaniu odpowiedzi będziesz wiedział jakie są jego priorytety i kto stanowi dla niego wzór do naśladowania. Takie informacje powinny być bardzo istotne dla każdego rodzica.
   
 • Jak sobie wyobrażasz swoje życie w przyszłości?
  Rodzice, którzy rozmawiają na ten temat z dzieckiem, pomagają jemu określić jego aspiracje.
   
 • Rozumiesz co czują inne osoby?
  Zdolność zrozumienia odczuć innych osób pozwoli twojemu dziecku zaadaptować się w łatwiejszy sposób w jakimkolwiek środowisku. Rozmawiajcie w domu o emocjach.
   
 • W czym mógłbyś pomóc sąsiadowi jeszcze dziś?
  To pytanie to prowokacja. Czy twoje dziecko zauważa innych? Czy widzi to, że niektórym jest gorzej? 
   
 • Gdybyś mógł stworzyć jedno prawo obowiązujące na całym świecie, jakie ono by było?
  Pytanie bardzo przydatne przy tłumaczeniu istoty praw obowiązujących w społeczeństwie. Dziecko musi zrozumieć, że dane prawa nie powstają po to, by nas karać lecz po to, by nasze życie było łatwiejsze i bezpieczniejsze. 
   
 • Którego z twoich kolegów, według ciebie, lubię najbardziej i dlaczego?
  Rodzice muszą znać krąg przyjaciół swojego dziecka. Koledzy i koleżanki w dużej mierze wpływają na jego charakter i zachowanie. Każdy rodzic powinien wiedzieć, który z nich ma największy wpływ na jego dziecko.
   
 • Komu lub za co jesteś najbardziej wdzięczny?
  Dzięki temu pytaniu dziecko spojrzy na pozytywne strony życia. Przez jego pamięć przemkną najpiękniejsze wspomnienia. A wraz ze wspomnieniami okoliczności lub osoby, które przyczyniły się do tych wspaniałych przeżyć.   Każde dziecko od małego powinno wiedzieć co to wdzięczność i umiejętność dziękowania.
   
 • Gdybyś mógł cofnąć się o trzy lata wstecz, co byś doradził sobie samemu?
  To pytanie to doskonałe narzędzie dla rodziców, którzy pragną się dowiedzieć, jakie problemy kumulują się w głowie ich dziecka. Zadaj to pytanie dziecku, które nie do końca cieszy się życiem.
  Ponadto, tego typu dialog rozwija w dziecku zdolność nauki na własnych błędach.
   
 • Co z rzeczy, których uczysz się dziś, pomoże ci jutro?
  Celem tego pytania jest uświadomienie dziecku, że pewnego dnia również ono stanie się dorosłym. Rodzic powinien uświadomić dziecko, że każda decyzja pociąga za sobą pewne konsekwencje. Przy tej okazji warto porozmawiać o znaczeniu edukacji. 
  „Warto się uczyć, bo za pracę umysłową płacą dużo więcej niż za pracę fizyczną. Gdy skończycie studia będziecie mogli podjąć pracę, która pozwoli wam zarobić na realizację marzeń.” – Mikhail Labkovsky.

Źródło: Lifehack