O czym warto wiedzieć, aby nie dopuścić do tego, by twoje dziecko uzależniło się od ciebie emocjonalnie.

 • Jeśli twoje dziecko zachowuje się tak, aby się tobie przypodobaćnigdy nie poczuje wolności emocjonalnej.
 • Nigdy nie ucz dziecka, że ciebie potrzebuje. Nasz egoizm i nasze własne potrzeby sprawiają, że, czasami w sposób nieświadomy, uczymy swoje dziecko zależności. Wpędzamy je w poczucie winy, gdy się od nas oddala i oczekujemy, że pewnego dnia zrewanżuje się za to co w nie zainwestowaliśmy. Naucz dziecko kochać ciebie jako rodzica – to wystarczy.
 • Postaraj się , aby twoje dziecko osiągało cele dzięki własnemu wysiłkowi. Jeśli musisz jemu pomóc, zrób to tak, aby nie myślało, że bez twojego wkładu nie dałoby rady. Nie pomagaj dziecku, gdy jest w stanie zrobić coś własnymi siłami. Jeśli jemu się nie uda – nauczy się czegoś nowego. Jeśli natomiast się uda – poczuje dumę i satysfakcję.
 • Twoje dziecko to nie przedłużenie ciebie samego. Dałeś jemu życie, ale teraz życie jest jego. Nie zapominaj o tym. Uczyć to podawać dziecku rękę, a nie uwiązywać kajdankami.
 • Nigdy nie użalaj się nad swoim dzieckiem. Wyeliminuj ze swojego słownika termin „biedaczek”. Twoje dziecko nie jest żadnym „biedaczkiem”, lecz kimś, kto się uczy i czasami odnosi sukcesy, a czasami porażki. I właśnie dzięki temu staje się dojrzalszy.
   

  Zdania, których nigdy nie powinieneś wypowiedzieć, jeśli nie chcesz dopuścić do tego, aby twoje dziecko uzależniło się od ciebie emocjonalnie:

 1. Wszystko co robię, robię dla ciebie.
 2. Nikt nie potrzebuje ciebie tak bardzo jak ja.
 3. Przy mnie nic tobie się nie stanie.
 4. Jak możesz mi to robić?
 5. Idź, idź sobie z tymi swoimi kolegami. A ja zostanę tutaj sama.
 6. Oczekiwałem od ciebie więcej.
 7. Jestem bardzo zawiedziony.
 8. Nie interesuje ciebie, że tak przez ciebie cierpię?
 9. Ufałam tobie, a ty mnie zawiodłeś.
 10. Nie zasługuję na to!
 11. A tyle tobie pomagałem!