Jeden z uznanych hiszpańskich sędziów Sądu dla Nieletnich, Emilio Catalayud, stworzył ironiczny przewodnik z dziesięcioma radami, jak wychować dziecko na przestępcę. 

"Nie można być kolegą własnego dziecka.
Trzeba być jego rodzicem."
– Emilio Catalayud

calatayud

Emilio Catalayud zaprezentował swój dekalog na początku 2016 roku, podczas wizyty z okazji 50-lecia jednej z prestiżowych szkół średnich w Granadzie. 
Nigdy nie zaszkodzi upewnić się, że jako rodzic robisz rzeczy dobrze. Wykreślaj z poniższej listy punkt po punkcie. A jeśli zdarzy się tak, że identyfikujesz się z którymś z nich – niech włączy się w Twojej głowie światełko alarmowe.


10 RAD, JAK WYCHOWAĆ DZIECKO NA PRZESTĘPCĘ

  1. Dawaj mu wszystko, czego zapragnie. Dzięki temu dziecko będzie rosło w przeświadczeniu, że wszystko się mu od życia należy.
  2. Przyklaskuj  jego wszystkim wygłupom, nonsensom i obscenicznym zachowaniom. Dziecko będzie przeświadczone, że jest zabawne i nie zrozumie, gdy ktoś w szkole zwróci mu uwagę na niestosowne zachowanie.
  3. Nie daj dziecku żadnego wychowania duchowego. Odnajdzie swoją drogę, gdy dorośnie. Samo zdecyduje w co chce wierzyć. Na pewno. 
  4. Nigdy nie mów dziecku, że postąpiło źle, bo popadnie w poczucie winy, kompleksy i frustrację. Najpierw będzie myślało, że wszyscy się na niego uwzięli. Potem dojdzie do wniosku, że winę za wszystko ponosi społeczeństwo.
  5. Sprzątaj po dziecku i porządkuj wszystkie jego rzeczy. Będzie głęboko wierzyło, że cały świat ma mu służyć. A w pierwszej kolejności matka.
  6. Pozwalaj mu oglądać i czytać wszystko. Szybko zagubi się w kryteriach.
  7. Mamo i tato, kłóćcie się przy swoim dziecku – niech się przyzwyczaja. Krzyki, wyzwiska, oskarżenia, robienie wyrzutów staną się dla niego normalną formą komunikacji. A gdy rodzina się rozpadnie, nawet tego nie zauważy. 
  8. Dawaj mu tyle pieniędzy, ile potrzebuje. W ten sposób nie wpadnie na pomysł, aby zacząć samemu zarabiać. Wystarczy, że poprosi.
  9. Gdy o coś prosi, nie zwlekaj i zrób to od razu: daj mu pić, jeść, pobaw się, włącz telewizor, zawieź do kolegi, skocz do sklepu po sok, itd. Żeby przypadkiem nie dopadła go frustracja!
  10. Zawsze przyznawaj mu rację. A potem się zdziwi, że działa wbrew nauczycielom, prawu i innym ludziom.
emilio-calatayud