DZIECI MATERIALISTYCZNIE NASTAWIONE DO ŻYCIA
SĄ MNIEJ SZCZĘŚLIWE, GORZEJ SIĘ UCZĄ
I CZĘŚCIEJ POPADAJĄ W DEPRESJĘ

  • Do materializmu prowadzi niskie poczucie własnej wartości.
  • Kiedy poczucie własnej wartości jest najniższe (co zwykle następuje, gdy zaczyna się dojrzewanie), materializm jest szczególnie nasilony.
  • Badania wykazują, że również dzieci, które nie są zbyt zadowolone ze swojego życia, prędzej wyrosną na materialistów niż ich szczęśliwi rówieśnicy.
  • Według raportu UNICEF polskie dzieci pytane o satysfakcję z życia znajdują się na przedostatnim miejscu (na liście 29 krajów zajmują 28 miejsce, tuż przed dziećmi rumuńskimi). Co piąty mały Polak w wieku 11-15 lat nie jest zadowolony ze swojego życia.
  • Na materialistów mają szansę wyrosnąć: dzieci materialistów, dzieci z rozbitych rodzin, dzieci rodziców intensywnie kłócących się, dzieci emocjonalnie zdystansowanych opiekunów.
  • Nadmiar telewizji sprzyja materializmowi: naukowcy ze Stanford University School dowiedli, że im więcej czasu dzieci spędzają przed ekranem, tym częściej domagają się, by kupować im zabawki.
     

BEZ ZABAWEK DZIECI
RZADZIEJ SIĘ NUDZĄ
I SĄ BARDZIEJ KREATYWNE

 

  • Ile zabawek podarować dziecku na urodziny lub pod choinkę? Kim John Payne, autor książki "Simplicity Parenting", uważa, że dwie, trzy zabawki to dobra liczbajedna dobrze przemyślana zabawka od rodziców i jedna albo dwie od reszty rodziny ("Niech dziadkowie, ciotki i wujkowie zbiorą się razem i zastanowią, co tak naprawdę dziecko najbardziej chciałoby dostać" – mówi Payne).
  • Zamiast rzeczy materialnych warto podarować dziecku czas (kupon na wyjścia do parku, do zoo, na wspólne puszczanie latawców).

 

JAK NIE WYCHOWAĆ MATERIALISTY:

1. Przyjrzyj się własnym wartościom – czy sam jesteś materialistą?

2. Zwróć uwagę, ile wspólnego czasu spędzacie na zakupach. Przeznacz więcej czasu na zajęcia, które nic nie kosztują i do których niczego nie trzeba kupować (zabawę w parku, piknik, itp.).

3. Zwróć uwagę, co czytasz dzieciom. Czy w tych książkach pełno jest ilustracji i odniesień do zabawek, sklepów, czy też do przyrody i darmowych zabaw?

4. Ogranicz czas, który dziecko spędza przed telewizorem.

5. Dawaj niematerialne prezenty: kupon na cały dzień zabaw z wujkiem albo na wyjście do cyrku z dziadkiem.

6. Na rodzinne uroczystości, np. święta czy urodziny sami zróbcie dekoracje (nieważne, że krzywe).

7. Podczas spotkań nie oglądajcie telewizji (dzięki temu poświęcicie więcej uwagi rodzinie lub przyjaciołom niż ekranowi).

8. Przed świętami weź dziecko do sklepu spożywczego – kupcie składniki na wielkanocne śniadanie czy na wigilijną kolację dla biedniejszej rodziny, lub zanieście je np. do schroniska dla bezdomnych.

9. Jeśli masz małe dziecko, dawaj mu zabawki "domowe": pudełka po butach, plastikowe miski, drewniane łyżki.

10. Nie kupuj zabawek, które tylko tańczą, śpiewają czy świecą. Najlepsze są proste zabawki, którymi dziecko może się bawić na wiele sposobów.


Materiał opracowany na podstawie artykułu: "Mali materialiści" opublikowanego w Magazynie Coaching Extra Nr 1/2015.