Mali chłopcy chcą zostać strażakami lub policjantami. Małe dziewczynki marzą o karierze baletnicy lub piosenkarki. Czas jednak weryfikuje dziecięce marzenia i gdy w życiu nastolatka nadchodzi ten decydujący moment, w którym musi na poważnie zdecydować, w kierunku jakiego zawodu się kształcić, u większości młodych ludzi pojawia się problem.

Up to Clouds daje wskazówki, które każdy rodzic może wykorzystać, aby pomóc dziecku wyklarować wszelkie wątpliwości dotyczące wyboru profesji.
 

POMÓŻ DZIECKU OKREŚLIĆ W CZYM JEST DOBRE 
I JAKIE SĄ JEGO MOCNE STRONY

Punktem kluczowym jest określenie tego w czym dziecko jest dobre. Pod uwagę warto wziąć osiągnięcia szkolne oraz profil nauk, z których zdobywało dobre oceny. Ale ważne są również zdolności i umiejętności, którym dziecko poświęcało się poza czasem szkolnym. Jeżeli dziecko ma talent muzyczny, plastyczny, manualny lub aktorski warto dokonać takiego wyboru dalszej edukacji, aby zmaksymalizować rozwój naturalnych umiejętności. Dobór zawodu, w którym człowiek będzie eksponował swoje mocne strony może przynieść dużą satysfakcję oraz szczęście. Ludzie, którzy lubią to co robią są pracownikami zmotywowanymi i kompetentnymi.
 

POMÓŻ DZIECKU ZAPROJEKTOWAĆ
JEGO PRZYSZŁOŚĆ

Przede wszystkim nie chodzi o to, aby wizja miała coś wspólnego z oczekiwaniami rodzica. Jako rodzic powinieneś zadać dziecku ważne pytanie:

JAK WIDZISZ SIEBIE ZA PIĘĆ/ DZIESIĘĆ LAT?

I nawet jeśli marzysz o tym, aby twoje dziecko zostało lekarzem, natomiast ono myśli o pracy w schronisku dla zwierząt, nie pozwól by twoje oczekiwania zdominowały rozmowę. Daj się wypowiedzieć dziecku i wsłuchaj się w jego potrzeby. Często bywa, że młodzi ludzie czują się zagubieni i nie potrafią zdefiniować tego, kim chcieliby zostać. Aby ułatwić nieco te rozważania nad przyszłością podsuń dziecku następujące pytania:

 • Czy lubisz pracować w grupie? Czy może wolisz zadania wymagające pracy indywidualnej?
 • Czy lubisz, gdy wokół ciebie dużo się dzieje? Czy może wolisz spokój?
 • Czy wyobrażasz sobie siebie siedzącego przy biurku przez osiem godzin?
 • Czy lubisz tworzyć, wymyślać?
 • Czy chciałbyś pracować w Polsce czy może widzisz siebie za granicą?
 • Czy byłbyś w stanie pracować w nocy?
 • Czy byłbyś w stanie pracować w jednym zawodzie całe życie?
 • Gdybyś teraz miał wybrać zawód, który może do ciebie nie pasuje, ale w głębi serca chciałbyś spróbować – co to by było?
 • Czy lubisz prace manualne? Czy może wolisz pracę umysłową?
 • Czy myślisz, że byłbyś w stanie dokształcać się przez całe życie?
 • Czy podróże służbowe miałyby być ważnym elementem twojej pracy?

Być może twoje dziecko będzie miało pomysł na siebie, ale po przeanalizowaniu powyższych kwestii jego plany ulegną weryfikacji…
 

ZASTANÓW SIĘ WRAZ Z DZIECKIEM NAD WIZJĄ JEGO  PRZYSZŁOŚCI,
W KTÓREJ PIENIĄDZE NIE MAJĄ ZNACZENIA

W wielu przypadkach rodzice doradzają swoim pociechom profesje, które zapewnią im godziwe zarobki. Najprawdopodobniej i one same biorą ten aspekt pod uwagę. Warto jednak zadać dziecku jedno podchwytliwe pytanie: gdybyś miał wybrać dla siebie zawód, który jest słabo płatny, co by to było? Odpowiedź może nie mieć żadnego znaczenia, ale może też okazać się zaskakująca i naprowadzi serce dziecka na to co kocha.
Wszyscy wiemy, że świat się kręci wokół pieniędzy i każdy z nas chce być produktywny ekonomicznie, ale wiemy również, że pieniądze szczęścia nie dają. Kolejność jest odwrotna: poczucie szczęścia i wewnętrzna satysfakcja potrafią umożliwić zdobycie dużych pieniędzy. A niekiedy i one do szczęścia nie są potrzebne.

Jedną z największych frustracji życiowych może być poczucie, że wybraliśmy zawód kierując się niewłaściwymi przekonaniami.

 

DORADŹ DZIECKU, ABY KIEROWAŁO SIĘ 
AKTUALNYMI POTRZEBAMI ŚWIATA

Warto mieć świadomość tego, że świat szybko ewoluuje. Istnieje grupa profesji, które nie tracą na atrakcyjności, bez względu na czasy, w jakich żyjemy (mowa między innymi o lekarzach czy inżynierach). Ale z każdym rokiem, w związku z innowacyjnym rozwojem świata, powstaje wiele nowych zawodów. Warto zainteresować się nowymi dyscyplinami i przeanalizować szeroki wachlarz możliwości. Niech twoje dziecko wykształci się na profesjonalistę na czasie.