Każdy z nas posiada naturalną predyspozycję do bycia bardziej optymistą lub bardziej pesymistą. Nie oznacza to, że predyspozycji tej nie można zmienić. Pozytywnego myślenia i nastawienia można się nauczyć. Jeśli będziesz pokazywać dziecku dobrą stronę każdej sytuacji, jeśli będziesz nakłaniać je do traktowania doświadczeń (również tych złych) jako szans życiowych, to zaszczepisz w nim odwagę i optymizm – dziecko z innym nastawieniem będzie stawiało czoła problemom i nie będzie dopatrywało się wszędzie trudności.

Według ekspertów czynniki zewnętrzne wpływają na zaledwie 10% naszego poczucia szczęścia długoterminowego. Pozostałe 90% zależy od tego, w jaki sposób reagujemy na te czynniki zewnętrzne i w jaki sposób stawiamy im czoła.

W mocy rodzica jest zatem zapewnienie dziecku odpowiednich zasobów do tego, aby potrafiło podchodzić do życia w sposób pozytywny.

Zacznij zatem uczyć swoje dziecko pozytywnego nastawienia! Oto kilka pomysłów, dzięki którym wychowasz małego optymistę:

 1. Jaki mamy dzisiaj wspaniały dzień”. Warto z rana kierować do dziecka takie pierwsze słowa. Nie ma znaczenia czy pada, czy masz za sobą nieprzespaną noc, czy też nie zdążyłeś jeszcze wypić upragnionej filiżanki kawy… Postaraj się, aby to było pierwsze zdanie, które twoje dziecko usłyszy z rana, gdyż bez względu na wszelkie okoliczności, sam fakt, że możecie po prostu być razem czyni Wasz dzień najwspanialszym! Być może teraz, gdy Twoje dziecko jest jeszcze małe, zdanie to nie jest dla niego istotne, ale z czasem takie pozytywne spojrzenie na nowy dzień będzie również jego spojrzeniem.
 2. Pokazuj dziecku, że warto czerpać radość z każdej chwili. Przekonaj dziecko, że życie składa się z momentów, a nie rzeczy materialnych. Śmiej się z nim, baw, śpiewaj piosenki… Delektuj się każdą minutą dnia i nie dopuść do tego, aby zepsuły tobie go nerwy, stres i pośpiech.
 3. Od małego angażuj swoje dziecko w działania społeczne. Niech zobaczy, że świat nie zawsze jest kolorowy i radosny, jednakże zawsze można zrobić coś, aby to choć troszkę zmienić. Udowodniono, że pomaganie osobom z otoczenia (rodzinie, znajomym, sąsiadom, itp.) przynosi satysfakcję oraz poczucie szczęścia.
 4. Zachęcaj i pomagaj swojemu dziecku w realizowaniu jego własnych projektów i marzeń. To ważne, aby wygospodarowywać dziecku czas oraz przestrzeń na jego hobby. Niech robi to, co naprawdę przynosi mu radość.
 5. Staraj się zawsze rozmawiać z dzieckiem w sposób pozytywny. Używaj częściej słowa „tak” aniżeli „nie”. Kładź akcent na to, co należy zrobić, a nie na to, czego należy unikać. W ten sposób ukształtujesz w dziecku postawę śmiałą i pewną siebie.
 6. Naucz dziecko doceniać to, co ma. Nie ma lepszej szczepionki przeciw egoizmowi niż zdanie sobie sprawy z tego, jakie szczęście się ma.
   

A na koniec jeszcze trzy najważniejsze prawdy:

 • Czułość i miłość to podstawa do nauki czegokolwiek.
 • Ufaj swojemu dziecku. Niech wie, że jeśli tylko czegoś pragnie i na to zapracuje – osiągnie to!
 • Pamiętaj, że to Ty jesteś dla swojego dziecka najważniejszym odnośnikiem – jeśli pragniesz wychować je na optymistę, zacznij od siebie.