Zanim podamy czternaście rad, jak zmotywować dziecko do utrzymywania porządku w pokoju, warto zaznaczyć, że najważniejszą rzeczą jest dawanie dobrego przykładu. Dzieci są autentycznymi naśladowcami wszystkiego co robią dorośli. 

WYCHOWYWANIE DZIECKA WEDŁUG OKREŚLONYCH ZASAD
I STAWIANIE JEMU GRANIC
SPRAWI, ŻE WYROŚNIE ONO NA CZŁOWIEKA
PEWNEGO SIEBIE I RADZĄCEGO SOBIE W ŻYCIU
 

 1. Dziecko musi wiedzieć dokładnie czego od niego oczekujesz.
  Musi wiedzieć, że przed pójściem do przedszkola lub szkoły powinno pościelić łóżko i odnieść do zmywarki talerzyk po śniadaniu. Musi wiedzieć, że po zabawie należy zostawić uporządkowany pokój, a wieczorem, po zdjęciu ubrania, odłożyć je do kosza na brudne rzeczy.
   
 2. Gdy dziecko nie wywiązuje się ze swoich obowiązków związanych z utrzymywaniem porządku w pokoju, odbierz jemu jego przywileje.
  Musisz być przy tym stanowczy i konsekwentny. Jeśli w ciągu tygodnia pokój nie został zadbany, w sobotę dziecko nie pójdzie do kina. 
  Może się zdarzyć, że w ramach desperacji twoje dziecko zacznie porządkować swój pokój w sobotę rano, tak aby jednak udało się jemu wyjść do kina. Nie ugnij się przed taką postawą. W taki sposób można rozwinąć u dziecka nawyk "niesprzątania" do momentu, aż zostanie mu zaproponowana nagroda. 
   
 3. Sprzątanie to część codzienności.
  Dziecko musi mieć tego świadomość. To taka sama czynność jak mycie zębów czy czesanie włosów. Nie doprowadź do tego, by porządkowanie pokoju stało się wrażliwym tematem prowadzącym do napiętych sytuacji. Jeśli dziecko zauważy, że dzięki systematyczności wcale nie trzeba się dużo napracować, że bardziej opłaca się utrzymywać porządek na bieżąco niż "odgruzowywać" cały dom raz w miesiącu, jego odruchy sprzątania staną się automatyczne. Do tego konieczny jest dobry przykład. 
   
 4. Na czas sprzątania zabierz z dziecka pokoju wszelkie rozpraszające sprzęty elektroniczne.
  Po co mają je rozpraszać?
   
 5. Wyznacz dziecku czas na posprzątanie pokoju.
  Jeżeli podejdziecie do sprzątania pokoju jak do konkurencji sportowej, może okazać się, że przed dzieckiem świetna zabawa.
  Dla dziecka lubiącego wyzwania bardzo motywującym może okazać włączenie stopera. Przygotujcie listę, na której będziecie wpisywać cotygodniowy czas sprzątania pokoju. Czy uda się pobić wynik z zeszłego tygodnia? 
  Dziecku, które nieco się ociąga przy sprzątaniu, można włączyć czasomierz odliczający czas "w dół". Daj jemu 10 minut na uporządkowanie pokoju. Po upływie każdej minuty sygnalizuj, ile czasu pozostało do końca. Niech ostatnia minuta będzie emocjonująca.
   
 6. Aby sprzątanie było przyjemniejsze – włącz dziecku muzykę.
  Niech sprząta podśpiewując swoją ulubioną piosenkę. Pokaż dziecku, że przy wykonywaniu prac domowych można dobrze się bawić.
   
 7. Zaczynamy od wyrzucenia śmieci.
  To świetny pierwszy krok. Wrzucając do worka na śmieci papierki po słodyczach, zużyte chusteczki czy skórki po owocach od razu pokój wyda się o wiele czystszy.
   
 8. Kup do pokoju dziecka przyjemny odświeżacz powietrza.
  Najlepiej o jego ulubionym zapachu. W ramach nagrody za piękne uporządkowanie pokoju psiknij zapachem (odświeżacz powietrza z rozpylaczem) lub zapal na jakiś czas świecę zapachową (oczywiście przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności).
   
 9. Zróbcie małe "przemeblowanie".
  Zachęć dziecko do zmienienia dekoracji, przestawienia szafki lub łóżka. Najmniejsza zmiana dokonana przez dziecko spowoduje, że będzie się ono jeszcze bardziej identyfikowało ze swoim pokojem. Będzie z niego zadowolone, będzie je lubiło. Łatwiej dbać o coś, co nam się podoba.
   
 10. Od małego pokazuj dziecku jak ścielić łóżko, każdego dnia.
  Zrobienie łóżka nie zajmuje dłużej niż dwie minuty. Już dwuletnie dziecko jest w stanie pościelić swoje łóżeczko. Oczywiście nie zrobi tego idealnie i najprawdopodobniej będziesz musiał po nim poprawić, ale najważniejsze jest to, że dziecko poczuje się dobrze z tym, że je zrobiło. Nigdy nie oczekuj, że tak małe dziecko pościeli łóżko dobrze. Wystarczającym powodem do radości jest fakt, że dziecko chciało je zrobić. Dobrze jest ustalić pewną poranną rutynę. Na przykład, za zrobienie łóżka można się zabrać przed śniadaniem. Z czasem dziecko tak się przyzwyczai do takiego rytmu, że nawet nie będzie mu trzeba nic przypominać. 
   
 11. Wprowadź następującą zasadę: zanim dziecko wyciągnie kolejną zabawkę lub rozpocznie nową zabawę, niech najpierw zrobi porządek z tym, czym zajmowało się wcześniej (np.: odłoży zabawkę do szafki lub książeczkę na półkę).
  Dzięki temu jego pokój nie będzie wyglądał jakby właśnie przeszło tornado. Wprowadzenie tej zasady może być dość skomplikowane, ale przy zachowaniu cierpliwości i stanowczości krok po kroku wprowadzisz u dziecka ten nawyk. Pamiętaj, że będziesz musiał powtórzyć dziecku tę zasadę wiele razy i to z zachowaniem spokoju. Zabawa jest zabawą. A przy niej dzieci zapominają o zasadach.
   
 12. Posprzątać i pozbierać oznacza "odłożyć wszystko na swoje miejsce".
  Dziecko musi mieć świadomość tego, że rzeczy nie wracają na swoje miejsce same. Po skończonej zabawie zawsze powinno pomóc przy sprzątaniu. Przy tej okazji warto zaznaczyć, że świetnym sposobem na przechowywanie zabawek jest trzymanie ich w odpowiednich pudłach lub pojemnikach, co zdecydowanie usprawni zbieranie i "odkładanie na swoje miejsce". Ciężko bowiem znaleźć dziecko, które chętnie poświęci swój czas na równe układanie samochodzików czy lalek na półkach. 
   
 13. Naucz dziecko rozstawać się z rzeczami, którymi już się nie bawi. 
  Pozbądźcie się nadmiaru rzeczy w pokoiku dziecięcym. Zachęcaj dziecko do tego, by przekazywało swoje nieużywane już zabawki na cele charytatywne lub w ręce innych dzieci potrzebujących. Nie usuwaj rzeczy bez jego wiedzy. Gdy się zorientuje, że czegoś brakuje, poczuje silny zawód. Poza tym rozmowy na temat pomocy innym wykształtują w dziecku wrażliwość społeczną.
   
 14. Wstaw do pokoju dziecka kosz na jego brudne ubrania.
  Jeśli wytłumaczymy dziecku, że kosz jest do jego prywatnego użytkowania, poczuje ono dumę i odpowiedzialność. Warto dziecko przekonać, że odkładanie brudnych ubrań do kosza pomoże w utrzymaniu porządku w pokoju, a także wprowadzi systematyczność w praniu jego ulubionych bluzek czy spodni. Tylko od niego zależy, czy kosz okaże się przydatny.