Musi się bawić, bo w ten sposób się uczy. Musi się bawić, bo zabawa pełni fundamentalną rolę w jego rozwoju fizycznym, emocjonalnym i towarzyskim.

Dzieci zawsze są gotowe do zabawy. Dzieci mogą się bawić w nieskończoność. Dzieci widzą okazję do zabawy we wszystkim co je otacza. Każda, nawet najbardziej banalna i niepozorna zabawa jest dla dziecka czystą nauką.
 

OBOWIĄZKIEM DZIECKA JEST BAWIĆ SIĘ, GDYŻ:

  • zabawa rozwija jego psychomotorykę,
  • zabawa rozwija jego zdolności werbalne i towarzyskie,
  • dzięki zabawie dojrzewa do konkurowania,
  • w czasie zabawy zawiera przyjaźnie,
  • zabawa uczy go przegrywać, denerwować się, a także dźwigać się z przegranej.


Dziecko potrzebuje zabawy tak samo jak snu i jedzenia. Jako rodzic musisz zatem przykładać dużą wagę do tego, aby ta potrzeba była zaspakajana każdego dnia.

„Przestań się bawić i zabierz się za coś pożytecznego” – to bzdura, która nigdy nie powinna zostać wypowiedziana przez żadnego rodzica. W rzeczywistości bowiem dziecko robi coś bardzo pożytecznego – uczy się. I do rodzica należy obowiązek dobrego zorganizowania dziecku czasu, tak, aby inne obowiązki (np. odrobienie lekcji) nie zostały zaniedbane.

UWAGA NA DZIECI, KTÓRE NIE CHCĄ SIĘ BAWIĆ!

Miej wyczuloną uwagę, jeśli twoje dziecko nie ma ochoty poświęcać czasu na zabawę i woli jedynie czytać, uczyć się lub oglądać telewizję. Brak doświadczenia w zabawie może skutkować słabym rozwinięciem pewnych zachowań (np. brak zdolności do pracy w grupie, brak zdolności do radzenia sobie z przegraną, itp.). Stymuluj swoje dziecko do wychodzenia z domu, do zabawy na powietrzu, do zawierania znajomości z innymi dziećmi.

Jeśli twoje dziecko prosi cię, abyś się z nim pobawił, nie odmawiaj. Zaproszenie do zabawy jest dla dziecka równoznaczne z wyrażeniem chęci do wspólnego spędzenia czasu.

Oczywiście prawdą jest, że dziecko potrzebuje również czasu na zabawę w samotności. Jednak jako rodzic, uczestnicząc w zabawie, jesteś w stanie przekazać swojemu dziecku ważne wartości, wzbogacić jego język oraz nauczyć kontrolowania emocji.

ZABAWA TO PRZYWILEJ DZIECIŃSTWA.
DZIECIŃSTWO TO PRAWO DO ZABAWY.