Każde dziecko jest inne. Każde dziecko jest wyjątkowe. Każdy maluch posiada wrodzone cechy, własny gust i upodobania, a także własne zainteresowania.

Przyłóżmy szczególną wagę do tego, aby w dzieciństwie nasza pociecha doświadczyła wielu różnych rzeczy, aby pozbyła się większości ze swoich lęków i aby odczuwała bezpieczeństwo przy realizacji różnorodnych zadań. Sprawmy, aby „strefa bezpieczeństwa” naszego dziecka była tak szeroka, jak tylko się da.

Znikajcie lęki i obawy przed jazdą na rowerze, gotowaniem, śniegiem, wodą, śpiewaniem, sadzeniem drzewa, jazdą na koniu, malowaniem, improwizowaniem, podróżowaniem, pływaniem, chodzeniem po górach, tańczeniem, poznawaniem przyjaciół, grami, sportami, jazdą na nartach, publicznym wypowiadaniem się, przed morzem, przed pomaganiem innym, przed mówieniem w innych językach, przed pisaniem wierszy, przed robieniem zdjęć, czytaniem… i wieloma, wieloma innymi rzeczami.

Zadaniem rodzica, poza dostarczeniem niezbędnych narzędzi umożliwiających próbowanie wielu rzeczy, jest przede wszystkim motywowanie dziecka, a także obserwowanie go, „odkrywanie” go, prowadzenie i naprowadzanie, towarzyszenie mu, a także pomaganie w odkrywaniu tych rzeczy, które się jemu podobają, sprawiają jemu radość, tych, które wychodzą jemu dobrze, które przychodzą z naturalnością, przy których nasze dziecko czuje się jak ryba w wodzie!

Rozwijajmy kreatywność naszego dziecka, pokazujmy jemu, jak panować nad emocjami, zachęcajmy do poznawania świata, zarażajmy je pozytywnym nastawieniem, a także uczmy odpowiedzialności, wytrwałości, obowiązkowości, itp.
 

Fotografia tytułowa: Kadr z frncusko-włoskiego filmu "Ricky" reżyserii Francois Ozona (2009) – historia miłosna o zwyczajnej kobiecie, która spotyka zwyczajnego mężczyznę. Z takiego uczucia może się narodzić tylko i wyłącznie niezwykłe dziecko.