Pamięć to zdolność, która musi być ćwiczona, aby wykorzystać jej maksymalny potencjał.

Wspaniałym narzędziem, które wzmacnia pamięć dzieci są gry. Zarówno te planszowe, jak i te bardziej symboliczne (wcielanie się w role i podążanie za pewnym wyimaginowanym scenariuszem, np. zabawa w „mamę”, „doktora”, „super bohatera” czy „pieska”) przyczyniają się do nauki oraz do „wkodowywania” przydatnych wspomnień, które mogą stać się przydatne na całe życie.

Pamięć odgrywa fundamentalną rolę w rozwoju dziecka. To coś, co będzie mu potrzebne zawsze.

ABY COŚ ZAPAMIĘTAĆ NALEŻY SKUPIĆ NA TYM SWOJĄ UWAGĘ

Od małego warto stosować „strategie” mające na celu ćwiczenie koncentracji i trening mózgu. Te podstawowe techniki staną się przydatne dla twojego dziecka na etapie przedszkolnym i szkolnym, a z czasem będą stanowiły podstawę do rozwijania innych technik, bardziej wymagających.

  1. Zabawa w zapamiętywanie elementów na obrazku. Może wam do tego posłużyć jakakolwiek ilustracja bajki lub jakikolwiek inny obrazek. Przyjrzyjcie się uważnie wszystkim elementom, omówcie je, przyjrzyjcie się cechom charakterystycznym, poróbcie skojarzenia. Następnie schowaj obrazek przed dzieckiem i poproś je o wymienienie wszystkiego co udało się jemu zapamiętać. Zachęć dziecko to pobijania swoich rekordów!
  2. Zabawa w rymowanki. Twórz z dzieckiem rymowanki do słów, które powinno zapamiętać. Np. „motywowanie to takie przyjemne zmuszanie J”
  3. Zapamiętywanie tekstów piosenek i wierszyków.
  4. Zabawa w „chowanego”. Wybierzcie wspólnie kilka przedmiotów, przyjrzyjcie się im uważnie, a następnie ukryj te przedmioty przed swoim dzieckiem. Dziecko powinno koncentrować się na przypominaniu sobie, które przedmioty czekają jeszcze na odkrycie. Każdego dnia możecie zwiększać liczbę ukrytych przedmiotów.
  5. Zabawa w „grupowanie”. Stwórzcie wspólnie kilka kategorii, które interesują twoje dziecko, np. miasta Polski, marki samochodów, części garderoby, itp. Pomóż swojemu dziecku wymienić jak najwięcej elementów z danej kategorii. Róbcie rankingi i wspólnie główkujcie!
  6. Zabawa w „długą listę”. Polega na przygotowaniu listy słówek, którą twoje dziecko zapamięta. Np. arbuz/ lato/ plecak/ butelka/ autobus. Pomóż dziecku porobić skojarzenia, stwórz z podanych słów historyjkę, itp. Każdego dnia możecie dodawać do listy nowe słówko.
  7. Gra w „memory”. To klasyk i ukochana gra wielu dzieciaków. Jeżeli twój maluch jeszcze jej nie ma – polecam!
     

PAMIĘTAJ, ŻE PAMIĘĆ FUNKCJONUJE TAK SAMO JAK JAKIKOLWIEK MIĘSIEŃ
– NALEŻY ĆWICZYĆ JĄ KAŻDEGO DNIA!

I wcale nie trzeba poświęcać na to wiele czasu. Już po codziennych kilkuminutowych ćwiczeniach można zauważyć rezultaty!