Marshmallow to pianka wytwarzana z syropu kukurydzianego, żelatyny i wody.

Najprawdopodobniej wielu z Was słyszało już o tym eksperymencie. Odegrał on bowiem ważną rolę w psychologii.
Dzisiaj krótkie przypomnienie tematu oraz kilka filmików, które rozbawiają.

  • Późne lata sześćdziesiąte i początek lat siedemdziesiątych: profesor Uniwersytetu Stanford, Walter Mischel, zbiera grupę ponad 600 dzieci w wieku od 4 do 6 lat.
  • Każde dziecko zostaje zaproszone do wyciszonego pokój, a w nim: stolik z krzesełkiem, na stoliku dzwoneczek oraz talerzyk z jedną pianką.
  • Do dziecka podchodzi osoba dorosła i tłumaczy: jeśli posiedzisz na krzesełku przez 15 minut i wytrzymasz bez zjedzenia pianki, w nagrodę otrzymasz drugą piankę. Jeśli nie będziesz chciał wytrzymać tych 15 minut – zadzwoń dzwoneczkiem, a ja przyjdę i pozwolę tobie zjeść piankę. Wówczas jednak nie otrzymasz nagrody w postaci drugiej pianki. Osoba dorosła opuszcza pokój. Dziecko zostaje sam na sam z pianką.
  • I teraz zaczyna się najlepsze: obserwacja dzieci i ich reakcji.
  • Część maluchów podejmuje walkę z pokusą. Jedne zakrywają oczy, by nie patrzeć na piankę, inne się odwracają, by nie widzieć pokusy, niektóre kopią w stół lub pociągają za swoje włosy; bywa również, że bawią się pianką jak malutkim zwierzątkiem…
  • UWAGA: większa część dzieci po prostu zjada piankę (około2/3) zaraz po wyjściu osoby dorosłej z pokoju.
  • Z grupy dzieci, które spróbowały odczekać 15 minut, by dostać drugą piankę – zaledwie jedna trzecia wytrzymała do końca.
  • Około 20 lat później Walter Mischel przeprowadza kolejne badania na tych samych dzieciach. Naukowiec dochodzi do następującego wniosku: istnieje korelacja między wynikami uzyskanymi w dzieciństwie z testu Marshmallow a osiągnięciami w życiu dorosłym. Dzieci, które wykazały się samokontrolą odniosły w dorosłości sukcesy na polu zawodowym i osobistym.

 

Dzieci, które wykazują się większą samokontrolą
lepiej radzą sobie w relacjach społecznych,
a także lepiej radzą sobie na poziomie akademickim.

 

A oto filmiki przedstawiające dzieci poddane testowi Marshmallow w obecnych czasach:

 

A TUTAJ eksperyment przeprowadzony przez The Telegraph w Wielkiej Brytanii – te dziewczyny są rewelacyjne!