1. Żarty pomagają! Jeżeli żartujesz ze swoim dzieckiem i pomagasz w rozwoju jego poczucia humoru, wpływasz na to, że w przyszłości odniesie więcej powodzeń społecznych – udowodnione na podstawie badań przeprowadzonych przez Social Science Research Councils. Dziecko, które dużo żartuje ze swoimi rodzicami zaczyna myśleć kreatywnie, o wiele lepiej radzi sobie ze stresem i jest dużo bardziej otwarte na zawieranie nowych znajomości i przyjaźni.
  2. Bądź pozytywnie nastawiony do swojego dziecka. Rodzic, który zaniedbuje swoje dziecko lub okazuje jemu negatywne emocje musi być świadomy tego, że już w wieku przedszkolnym jego dziecko będzie agresywne.
    Udowodnione i przerażające: agresywne zachowanie u pięciolatka uwarunkuje jego agresywne nastawienie na całe życie (między innymi do swojego partnera życiowego).
  3. Dbaj o relacje ze swoim partnerem. Nie tylko dla siebie i swojego partnera, ale przede wszystkim dla dobra dziecka. Badania naukowe wykazały, że w domu, w którym występuje napięcie i stres (wywołane między innymi przez złe relacje między rodzicami) zostaje zaburzony sen dziecka. U malucha, który nie śpi dobrze pojawiają się problemy w rozwoju, przejawiające się problemami w nauce oraz w nawiązywaniu relacji społecznych. Ponadto, na podstawie badania przeprowadzonego przez magazyn Child Development stwierdzono, że dzieci mężczyzn, którzy tworzą „zdrową” relację z ich mamą wykazują mniej problemów wychowawczych.
  4. Zadbaj o swoje zdrowie psychiczne. Jeżeli podejrzewasz, że popadłeś w stan przygnębienia, poszukaj pomocydla własnego dobra, ale przede wszystkim dla dobra swojego dziecka. Badania naukowe dowodzą, że przygnębione mamy kłócą się dużo częściej ze swoimi partnerami, a także nie reagują na płacz dziecka z taką samą atencją, jak zdrowe mamy. Udowodniono, że dzieci osób z depresją żyją w stresie już w wieku przedszkolnym.
  5. Mamy, dbajcie o dobrą relację ze swoimi synami. Relacja matka-syn będzie miała wpływ na przyszłe życie uczuciowe młodzieńca. Ci chłopcy, którzy tworzyli bliską relację ze swoimi rodzicami mają duże szanse na powodzenie w stworzeniu wspaniałej relacji z inną osobą dorosłą.
  6. Nie denerwuj się, gdy dziecko odpowie tobie w sposób, który doprowadza do szału. Udowodniono, że dzieci, które ośmielają się odpowiadać rodzicom, to dzieci posiadające własną autonomię i nie poddające się presji społecznej ze strony swoich rówieśników.
    Udowodniono również, że mniejszą podatnością na wpływy otoczenia charakteryzują się osoby, które mają bliską relację z własną mamą.