W pierwszej chwili krzyk rodzica skupia uwagę dziecka. Ale zaraz potem przestaje odnosić efekt. I co dalej? Zacząć krzyczeć jeszcze głośniej?

DA SIĘ WYCHOWAĆ DZIECKO BEZ PODNOSZENIA NA NIE GŁOSU
– CO WIĘCEJ – TAKI POWINIEN BYĆ ŚWIADOMY WYBÓR KAŻDEGO RODZICA
 
PODNOSZENIE GŁOSU NA DZIECKO KSZTAŁTUJE W NIM
NAWYK "NIESŁUCHANIA"
DO MOMENTU, AŻ SIĘ NA NIE KRZYKNIE

NIE JEST ŁATWO PORZUCIĆ NAWYK PODNOSZENIA GŁOSU, 
GDYŻ WIĄŻE SIĘ TO Z PRZEJĘCIEM KONTROLI NAD WŁASNYMI EMOCJAMI
– ALE SIĘ DA


5 POWODÓW, DLA KTÓRYCH WARTO WYELIMINOWAĆ NAWYK PODNOSZENIA GŁOSU NA DZIECKO:

 1. Krzyk sprawia, że dziecko staje się głuche
  Jakiekolwiek tłumaczenie lub jakakolwiek lekcja przekazana poprzez krzyki nie odniesie najmniejszego skutku, gdyż słuch dziecka wyłącza się automatycznie, gdy tylko dotrze do niego podniesiony głos rodzica. Po przeżyciu nieprzyjemnej sytuacji nikt nie jest w stanie wysłuchać czegoś z uwagą i z chęcią do poprawy. Pomóc dziecku w stawaniu się lepszym możemy jedynie za pomocą interakcji pozytywnych.
 2. Krzyk nie pomaga w radzeniu sobie z emocjami
  Rodzice stanowią dla swoich dzieci wzorzec do naśladowania. Gdy tracisz nad sobą kontrolę i zaczynasz podnosić głos, uczysz swoje dziecko rozładowywania frustracji poprzez agresję. Dziecko będzie przekonane, że w parze ze złością idą krzyki oraz niekontrolowane zachowanie. Jeśli tylko pomożesz swojemu dziecku radzić sobie z trudnymi emocjami w inny sposób, przede wszystkim rozmawiając otwarcie o emocjach, ono nauczy się "zarządzać" samym sobą w o wiele bardziej adekwatny, opanowany sposób. Dziecko, które słyszy krzyki nauczy się krzyczeć.

  780x60-2
 3. Krzyk sprawia, że dziecko jest wystraszone
  W pierwszej chwili słyszane krzyki wywołują u dziecka strach, a po chwili gniew i poczucie bezsilności. Podnosimy głos, bo chcemy, by dziecko nas posłuchało. Nie chodzi nam o to, by się bało, prawda? Tak jednak się dzieje. Pamiętaj, że szacunek zdobywasz poprzez okazywanie szacunku, a posłuszeństwo poprzez cierpliwe podejście do wychowania
 4. Krzyk oddala Cię od własnego dziecka
  Za każdym razem, gdy podnosisz głos na dziecko rzucasz kamieniem, który, jeden po drugim, przeobraża się w mur oddzielający Was od siebie. Jako rodzic tracisz pozytywny autorytet, respekt, kontakt. Zyskujesz natomiast dystans, chłód w relacji i złe samopoczucie emocjonalne.
 5. Im więcej krzyków, tym mniejsze poczucie własnej wartości
  Stosowanie krzyków w procesie wychowawczym będzie miało katastrofalny wpływ na poczucie własnej wartości Twojego dziecka. Podniesiony ton rodzica, wywołujący strach i poczucie bycia niedobrym, silnie zapada w psychikę dziecka i dominuje nad pozytywnymi emocjami. Dziecko, na które się krzyczy, nigdy nie doceni swoich sukcesów, gdyż zawsze będzie żyło w poczuciu, że nie staje na wysokości zadania.