Nic tak bardzo nie rozwija dziecięcej wyobraźni jak czytanie książek. Pasjonaci lektur wiedzą doskonale, że dzięki książkom można odkryć wiele nowych światów, do których trudno byłoby się przedostać w jakikolwiek inny sposób.

Istnieje kilka sposobów, dzięki którym możesz zarazić swoje dziecko pasją do czytania. I im wcześniej o tym pomyślisz, tym wcześniej ujrzysz w swoim domu małego czytelnika.
 

W DOMU

 • stwórz kącik książek. Wystarczy wygospodarować niewielkie miejsce, w którym ustawisz wygodny fotel, stolik z książkami i lamką. Niech to miejsce kojarzy się z odpoczynkiem, relaksem, oderwaniem od codziennych spraw, a także z wyobraźnią i podróżami w inne światy. 
 • załóż małą bibliotekę dziecka. Niech twoja pociecha ma własne miejsce przeznaczone na przechowywanie książek. Niech to miejsce będzie przyjazne, zabawne, dynamiczne i niech znajdzie się w zasięgu rączek twojego malucha.
 • pomóż dziecku założyć i prowadzić dzienniczek lektur. Niech to będzie niewielki zeszycik, notesik lub segregator, w którym dziecko będzie notowało tytuły, autorów, cytaty, itp. W dzienniku lektur można również uwzględnić rubrykę z punktacją. Niech twój mały czytelnik tworzy własne rankingi.
 • wprowadź w waszym codziennym rytmie „czas na bajkę”. Niech to będzie najbardziej pasujący wam moment, nie koniecznie ten przed pójściem spać. Bywa, że wieczorami rodzice są tak zmęczeni, że chcą zakończyć czytanie książeczki jak najszybciej, a to jest wyczuwalne.
  Przy czytaniu bajek warto przywiązywać wagę do interpretacji, do zmieniania tonu głosu, do wcielania się w postacie i do odgrywania ról, tak, aby jak najbardziej zainteresować historią dziecko.
  Wspaniale jest, gdy to nasza pociecha wyrywa się do opowiedzenia jakiejś historii. Usłyszeć bajkę opowiedzianą głosem dziecka, jego słownictwem, na jego własny sposób – niebanalny efekt gwarantowany!
 • bawcie się przeczytanymi historiami, twórzcie nowe opowiadania i bajki… Niech całe otoczenie was inspiruje! Niech zdjęcie rodzinne będzie inspiracją do wymyślenia historyjki, niech przeczytana książka zainspiruje do narysowania obrazka, zabawcie się w wymyślanie historyjki ze słówkami wybranymi na „chybił-trafił”, przygotujcie wspólnie zabawne kolorowe zakładki do zaznaczania stron w książkach, pobawcie się w księgarnię, itd.
   

POZA DOMEM

 • zapisz swoje dziecko do Biblioteki Publicznej i często odwiedzaj ją razem z nim. Dzieci uwielbiają wyjścia do biblioteki, przechadzanie się między wysokimi półkami, wybieranie książek i branie za nie odpowiedzialności. Bardzo dobrym momentem na wyjście do biblioteki jest sobotni poranek, kiedy wszystko w koło zwalnia i mamy więcej czasu.
 • odwiedzaj razem z dzieckiem księgarnie, targi książek, festiwale literatury, itp. Niech takie przyjemne wyjścia sprawią, że twojemu dziecku książki będą się kojarzyć z pięknymi chwilami.

Na koniec jeszcze jedna rada: nie zmuszaj swojej pociechy do czytania. Może się okazać, że tym sposobem uzyskasz jedynie odwrotny efekt…